سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس سازنده
بر اساس رنگ

کالای خواب

آنچه که انسان را از دغدغه های روزمره و خستگی های ناشی از آن رهایی می بخشد، خواب است. برای داشتن یک خواب آرام، نیاز است که از کالای خواب با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. خرید کالای خواب برای اتاق خواب، همواره چالش برانگیز بوده است. چرا که کاربر می بایست در کنار توجه به ویژگی های ظاهری کالای خواب، استاندارهای آن را نیز مورد توجه قرار دهد. تنها در این صورت است که کالای خواب می تواند کارآیی مطلوب و خوبی داشته باشد.

کدام اقلام جزو کالای خواب هستند؟

هر آنچه که متعلق به تخت خواب است، جزوی از کالای خواب به حساب می آید. برخی افراد در هنگام خواب از اقلام مختلف استفاده می کنند. در حالیکه برخی دیگر تنها به یک ملحفه و بالش اکتفا می کنند. اما در هر صورت شناخت ویژگی های کالای خواب، استاندارها و جنس مناسب آن ها ضروری است.

 • تشک برقی: تشک های برقی از اقسام نوین و پیشرفته کالای خواب است که زمینه خواب راحت و گرم را فراهم می کند. تشک های برقی با کمک المنت های برقی موجود در ساختار داخلی، گرما را به صورت مداوم و یکنواخت در سطح تشک پخش می کنند.
 • پتو برقی: پتوهای برقی نیز از اقسام جدید و پیشرفته کالای خواب هستند که با کمک المنت های باریک به کار رفته در ساختار داخلی، گرما تولید می کنند. این عمل با استفاده از جریان برق صورت می گیرد. پتو برقی در فصول سرد سال گرمای مطبوعی تولید کرده و از این طریق موجب خواب راحت و گرم کاربر می شود.
 • بالشت های طبی: این نوع بالشت ها گونه ای جدید از کالای خواب است که با هدف حفظ حالت ستون فقرات در زمان خواب ساخته شده اند. استفاده از بالشت هایی که با ارگونومیک سر و گردن همخوانی دارند، به طرز قابل توجهی از درد های این ناحیه و ابتلا به امراض آن پیشگیری می کند. بالشت های طبی در دو نوع بادی و فومی ساخته شده و اقسام مختلفی دارد. مکانیسم عمل این نوع بالشت ها به گونه ایست که در اثر تماس بدن و دمای آن، فرم بدن خود را به خود گرفته و بلافاصله پس از برداشتن سر به فرم اولیه خود باز می گردند.
 • تشک: مهم ترین بخش از اقلام خواب، تشک است. تشک های استاندارد و طبی، می توانند سلامت بدن و به خصوص کمر را تضمین کنند. تشک های صنعتی از نظر مکانیزم ساخت، به سه دسته تشک های فوم، تشک فنر متصل و تشک فنر منفصل تقسیم می شوند که در این بین، تشک فنر منفصل از تکنولوژی بهتر و تازه تری ساخته شده تا شرایط ایده آل را برای خواب فراهم کند.
 • رو تشکی: ملحفه کش داری که تمام سطح تشک را می پوشاند، روتشکی نامیده می شود. برای اینکه بتوانید رو تشکی مناسبی انتخاب کنید، می بایست اندازه تشک و ضخامت آن را داشته باشید.
 • رو تختی: رو تختی نیز همانند رو تشکی برای پوشاندن تخت خواب استفاده می شود. با این تفاوت که رو تختی کمی جنبه تزئینی و تجملاتی دارد. اساساً سه نوع روتختی وجود دارد. نوع اول ساده است و از جنس ملحفه های معمولی ساخته شده است. نوع دوم 10 سانتی متر ضخامت دارد و از پنبه ساخته شده است. نوع سوم نیز حوله ایست و در قسمت زیرین به  الیاف لاتکس ضد آب مجهز شده است. در این بین، نوع سوم از کیفیت بهتری برخوردار است. چرا که با وجود منافذ موجود در سطح رویی آن، دمای بدن بالا نمی رود و کاملاً خنک می ماند. برخی رو تختی ها قواره بلند دارند و از لبه های تخت آویزان و با زمین مماس می شوند. اما برخی دیگر تنها روی تخت را می پوشانند.
 • پتو: این قلم از کالای خواب، بسیار پر استفاده و کاربردی است. اغلب افراد برای پوشش بدن در فصول معتدل سال، از پتو استفاده می کنند. امروزه پتو ها از پشم، پلی استر، میکروفایبر (ضد حساسیت)، پنبه و یا الیاف ترکیبی ساخته می شوند و طرح و رنگ مختلفی دارند.
 • لحاف: از لحاف بیشتر در فصول سرد سال استفاده می شود. چرا که ضخیم تر از پتو و ملحفه است. در ساخت لحاف اغلب از الیاف گیاهی مانند پنبه و یا پشم و کرک استفاده می شود. جنس پارچه رویی لحاف نیز از پنبه و یا پلی استر است. برخی افراد از لحاف به جای رو تختی استفاده می کنند. پیداست که ابعاد تشک در انتخاب لحاف نیز موثر است.
 • روکش لحاف: برای اینکه بتوان پارچه لحاف را از کثیفی و کهنگی حفظ کرد، می توان از روکش پاکتی لحاف استفاده نمود. این بخش از کالای خواب جنبه تزئینی دارد اما به شدت در تمیزی و نظافت لحاف تأثیر گذار است. روکش های لحاف اغلب تنوع رنگ و طرح بسیاری دارند که می توان از آن ها با توجه به ابعاد لحاف استفاده نمود.
 • ملحفه اضافه: استفاده از ملحفه پیش از کشیدن پتو و یا لحاف، از کثیف شدن لحاف و پتو جلوگیری می کند. حتی زمانی که هوا گرم شد و نیازی به استفاده از پتو و یا لحاف نبود، می توان از یک ملحفه اضافه استفاده کرد.
 • بالش خواب: بعد از تشک، بالش را می توان مهم ترین بخش کالای خواب دانست. بهترین بالش ها نه زیادی سفت اند و نه بیش از حد نرم. بالش خوب از ابتلا به امراض گردن، سر و شانه جلوگیری می کند. ارتفاع مناسب برای بالشت، بین 10 الی 15 سانت است. بالش هایی که با محتویات پَر، پر می شوند، بهترین کیفیت را دارند. بالش های موجود در ست کالای خواب، برخلاف بالش های سنتی، اندازه استاندارد و مشخصی دارند. بالش معمولاً مربعی شکل است و در سه اندازه مختلف طول می شود. استاندارد، بزرگ و یا کوچک.
 • متکا: متکا نوعی دیگری از بالش است که به شکل لوله ای درآمده است. از متکا بیشتر در زمان نشستن بر روی تخت به عنوان پشتی کمر استفاده می کنند. متکاها گاهی جنبه تزئینی نیز دارند. اما از اقلام اساسی به شمار نمی روند.
 • کوسن: کوشن عنصر اصلی کالای خواب نیست. از آن به منظور زینت بخشیدن به ست کالای خواب استفاده می کنند.
 • بالش اروپایی: این نوع بالش دیواره بالایی تخت را پوشش می دهد و کاملاً جنبه دکوری دارد.
 •  روبالشی: از رو بالشی ها برای پوشش سطح کوسن و یا بالش استفاده می شود. به راحتی می توان بالش را از دهانه روبالشی داخل آن قرار داد و با این کار از شستشوی مستقیم روکش بالش جلوگیری کرد.
 • دامن تخت خواب: این بخش از کالای خواب، کاملاً جنبه دکوری دارد. اما با استفاده از آن، علاوه بر اینکه پایه های تخت را از نظر پنهان می کنید، حس خوبی به فضای اتاق خواب می دهید.

کالای خواب چه ویژگی های باید داشته باشد؟

انتخاب در بین تنوع رنگ و طرح کالای خواب، شاید کار چندان سختی نباشد. چرا که شما می توانید با رعایت یک هارمونی رنگ، به مدل دلخواه خود برسید. آنچه که موجب سردرگمی می شود و برای خریدار چالش برانگیز است، انتخاب جنس کالای خواب است. تنوع جنس اغلب موجب می شود تا شما ندانید دقیقا چه الیافی برای لوازم تخت خواب مناسب است و کدام یک آسایش و راحتی بیشتری به ارمغان می آورد. اساساً چند نوع پارچه وجود دارد که استفاده از آن ها در سرویس کالای خواب رایج تر است. این نوع پارچه ها هر یک دارای معایب و مزایایی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • جنس پنبه: در ست کالای خواب اقلامی که از جنس پنبه ساخته می شوند، بهترین کیفیت را ارائه می دهند. چرا که پنبه با دوام، تنفس پذیر، نرم و لطیف است و نگهداری آن نیز آسان می باشد.
 • ابریشم: نگهداری از کالای خواب ابریشمی بسیار دشوار است. ابریشم تجملاتی و لوکس است، اما می تواند موجب ایجاد حساسیت پوستی نیز بشود.
 • پلی استر: الیاف پلی استر اگرچه ارزان قیمت، ماندگار و مقاوم در برابر لکه هستند، اما لطافت زیادی ندارند.
 • بامبو: الیاف طبیعی بامبو، لطیف، ماندگار و همچون ابریشم است. علاوه بر این با محیط زیست نیز سازگارند.
 • کتان: کتان نیز جنس مناسبی برای کالای خواب است اما به سادگی چروک و نامرتب می شود.
 • فلانل: از این جنس پارچه برای ساخت پتو استفاده می شود. لطیف و پرزدار است و از زدن پنبه و یا پشم ساخته می شود.
مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()