سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس نوع
جستجو بر اساس سازنده
بر اساس رنگ

ترمومتر و دماسنج

ترمومتر و یا دماسنج چیست

دماسنج که با نام علمی ترمومتر شناخته می شود وسیله ای است که برای اندازه گیری دما به کار می رود. اما در این مقاله تصمیم داریم انواع ترمومتر پزشکی یا همان تب سنج که برای اندازه گیری دمای بدن به کار می رود را به شما معرفی کرده و ویژگی های بارز آن را بررسی نماییم. تب یکی از مهمترین علائم بیماری های ویروسی است و دانستن دمای دقیق بدن در بیماران مخصوصا کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد. بالا بودن تب در کودکان می تواند باعث تشنج در آنها شود. از این رو بررسی دقیق دمای بدن کودکان در زمان بیماری و یا تزریق واکسن حیاتی به نظر می رسد. فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی شریفی طب شرایطی فراهم آورده که بتوانید به راحتی دماسنج مورد نظر خود را خریداری نمایید. امروزه با توجه به تنوع بسیار بالای انواع ترمومتر خرید دماسنج که با نیاز افراد همخوانی داشته باشد کمی مشکل شده است اما با مطالعه این مقاله و بررسی ویژگی های خاص موجود در انواع ترمومتر می توانید خریدی ایده آل داشته باشید.

انواع ترمومتر و یا دماسنج پزشکی

انواع دماسنج پزشکی به شکلی طراحی شده اند که توانایی اندازه گیری دما را بین ۳۳ تا ۴۲ درجه سانتی گراد را داشته باشند. اما تب سنج ها به دو دسته کلی تب سنج جیوه ای و تب سنج دیجیتال تقسیم می شوند

دماسنج پزشکی جیوه ای

این مدل دماسنج را همگی ما دیده ایم. از یک استوانه مدرج تشکیل شده است که باید آن را در زیر بغل و یا زیر زبان قرار داد. بعد از سه دقیقه جیوه داخل آن را بررسی نمایید تا به دمای بدن دست یابید. دقت اندازه گیری این محصولات نسبتا مناسب است؛ اما استفاده از آن کمی مشکل به نظر می رسد. چرا که در هر بار استفاده نیاز به ضد عفونی نمودن داشته و خواندن درجه حرارت از روی آن کمی مشکل است. از این رو دسته دیگر انواع دماسنج که با نام ترمومتر دیجیتال نیز شناخته می شود، وارد بازار شدند.

دماسنج یا تب سنج دیجیتال

اما دماسنج دیجیتال، خود به انواع مختلفی تقسیم شده است و خوشبختانه پیشرفت علم و تکنولوژی توانسته است تاثیر به سزایی در ساخت انواع تب سنج بگذارد. دماسنج های دیجیتال نیز به دو دسته متفاوت تقسیم می شوند. دماسنج دیجیتال لیزری که نیاز به تماس با پوست ندارد و دماسنج دیجیتال معمولی که برای اندازه گیری دمای بدن، نیاز به تماس با پوست دارد. در ادامه مهمترین ویژگی هایی که یک دماسنج دیجیتال دارد را بررسی می نماییم تا در صورت تمایل بتوانید دماسنجی با ویژگی های مناسب با نیاز خود را تهیه نمایید.

نحوه اندازه گیری دما بدن

انواع تب سنج موجود در بازار به روش های بسیار متفاوتی دمای بدن را اندازه گیری می نمایند. انواع تب سنج اطفال از طریق قرار گیری در زیر بغل تب و یا دمای بدن را اندازه گیری می نماید. این مدل اصولا دارای دکمه ای است که قبل از گذاشتن دستگاه در زیر بغل باید آن را فشار دهید. در درجه اول این دستگاه دمای محیط را اندازه گرفته و روی صفحه نمایش خود نمایش می دهد. حال نوبت آن است که آن را در زیر بغل قرار دهید و تا چند دقیقه آینده دمای بدن را اندازه گیری نموده و در صفحه نمایش نشان می دهد.

اندازه گیری دما از طریق گوش و پیشانی از دیگر ویژگی های تب سنج دیجیتال است. این مدل دما سنج نیازی به تماس با پوست ندارد. تکنولوژی لیزر تعبیه شده در این مدل دستگاه می تواند در کمتر از سه ثانیه دمای بدن را اندازه گیری نموده و در صفحه نمایش خود نشان دهد. جالب است بدانید که این دستگاه ها نیاز به ضد غفونی نمودن ندارد و شما می توانید روزانه دمای بدن افراد مختلفی را با آن اندازه گیری نمایید. از این رو این مدل بهترین انتخاب برای بیمارستان ها، کلینیک ها و مکان هایی است که باید دمای بدن افراد بررسی شده و سپس اجازه ورود به آنها داده شود. استفاده از این مدل ها از انتقال بیماری در هنگام اندازه گیری دما جلوگیری می نماید.

حافظه داخلی

امروزه دستگاه های دماسنج دیجیتال مجهز به حافظه های داخلی هستند. این حافظه ها به شما اجازه می دهد که روند بهبودی بیمار را بررسی نمایید. به هر میزان که این حافظه ظرفیت بیشتری داشته باشد قیمت دستگاه افزایش می یابد. پس بهتر است قبل از انتخاب ظرفیت دستگاه نیاز سنجی انجام گیرد. اگر تنها یک کودک دارید که برای اندازه گیری تب او دستگاه را تهیه می کنید بهتر است از دستگاه هایی با ظرفیت بالا استفاده کنید.اما اگر برای مصارف عمومی نیاز به دستگاه اندازه گیری دما بدن دارید مدل های بدون حافظه نیز می تواند کارایی داشته باشد.

هشدار دمای غیر مجاز

این قابلیت در زمان هایی که تب فرد و یا کودک شما بیش از حد مجاز شد فعال شده و هشدار می دهد. در این صورت می توانید بلافاصله درمان مورد نظر را اعمال نمایید و یا فرد را به مرکز درمانی منتقل نمایید. این قابلیت برای افراد مسنی که نیاز دارند دمای بدن خود را کنترل نمایند بسیار کارایی دارد.

فاصله قرار گیری دستگاه با بدن

فاصله قرار گیری دستگاه با بدن در دستگاه های تب سنجی که نیاز به تماس با پوست ندارند متفاوت است. این فاصله بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر متغییر است. اگر برای مصارف خانگی از دستگاه تب سنج استفاده می کنید شاید این قابلیت چندان اهمیتی نداشته باشد اما اگر برای اندازه گیری تب افراد در محیط های ویروسی نیاز به تب سنج دارید بهتر است از انواع بهتر دماسنج پزشکی دیجیتال که دمای بدن را در فاصله بیشتر اندازه می گیرد، استفاده نمایید. به این شکل از انتقال ویروس پیشگیری نموده اید.

صفحه نمایش

داشتن صفحه نمایش از ویژگی های معمول یک دستگاه دماسنج دیجیتال است. اما نوع صفحه نمایش و بزرگی آن در دستگاه های مختلف متفاوت است. در دستگاه هایی که مصرف عمومی دارند اصولا صفحه نمایش نسبتا بزرگتر در نظر گرفته می شود تا خوانایی بهتری داشته باشد. این در حالی است که دستگاه هایی با مصرف خانگی دارای صفحه نمایش نسبتا کوچکی هستند.

منبع تغذیه و ظرفیت آن

بدیهی است که منبع تغذیه انواع دماسنج دیجیتال باتری باشد. اما یکی از مهمترین دلایل تفاوت قیمت در بین انواع تب سنج، ظرفیت باتری موجود در تب سنج است. از آنجایی که اندازه گیری دمای بدن در کمتر از ۳ ثانیه انجام می شود، داشتن ظرفیت باتری چند ساعت می تواند کارایی بسیار زیادی برای شما داشته باشد. انواع باتری به کار رفته در دما سنج ظرفیتی بین ۱ تا ۲۴ ساعت را پشتیبانی می کنند. بهتر است برای مصارف عمومی از دماسنج هایی با ظرفیت باتری بالا انتخاب کنید.

قابلیت خاموشی خودکار

همانطور که قبلا گفته شد ظرفیت منبع تغذیه تب سنج محدود است و داشتن قابلیت خاموشی خودکار به شما کمک می کند مدت بیشتری از دستگاه دما سنج خود استفاده نمایید. این قابلیت در صورتی که تا چند دقیقه از دستگاه استفاده نشود فعال شده و به صورت خودکار دستگاه را خاموش می نماید.

قابلیت اندازه گیری دمای اجسام

در صورتی که به تازگی صاحب نوزادی شده اید و یا بیمار شما نیاز به مراقبت های ویژه دارد بهتر است از دماسنج هایی استفاده نمایید که قابلیت اندازه گیری دمای اجسام را داشته باشند. به این شکل می توانید دمای شیشه شیر نوزاد، وان حمام او و همچنین غذای مورد نیاز بیمار خود را اندازه گیری نمایید. این قابلیت اصولا در دستگاه های تب سنج دیجیتال لیزری یافت می شود.

ویژگی های بازر تب سنج اطفال

تب سنج هایی که برای استفاده اطفال طراحی می شوند دارای ویژگی های هستند که کارایی این دستگاه را افزایش می دهد. از مهمترین آنها قابلیت انعطاف پذیری سر دماسنج است. این قابلیت به شما این اطمینان را می دهد که اگر فرزند شما سر دستگاه را خم کرد به عملکرد دستگاه صدمه وارد نخواهد شد. ضد آب بودن از دیگر قابلیت هایی است که این دستگاه ها دارند. این قابلیت به شما کمک می کند دمای بدن خیس فرزند خود را نیز اندازه گیری نمایید. البته دقت نمایید نباید آن را در آب فرو برید چرا که به عملکرد آن صدمه خواهید زد. نواختن بوق در زمان آمادگی برای فعالیت و در انتهای اندازه گیری از دیگر ویژگی های این دستگاه است. این قابلیت استفاده از دستگاه را آسان می نماید. چرا که در ابتدای کار با نواختن بوق می توانید دستگاه را روی پوست کودک قرار دهید و در انتهای کار نیز آن را برداشته و دمای بدن را بخوانید.

کلا آخر

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی شریفی طب با ایجاد تنوع بسیار زیاد در محصولات خود این امکان را به شما داده است که در بین انواع دستگاه های موجود برای اندازه گیری دمای بدن بتوانید بهترین مدل را انتخاب کرده و خریداری نمایید. خرید تب سنج برای افرادی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند و یا بیماری در خانه دارند بسیار اهمیت دارد. اما امروزه با رشد بیماری های ویروسی نیاز به تب سنج های دیجیتال بیشتر از قبل رواج یافته است. این دستگاه ها باید بتواند روزانه تب افراد بسیار زیادی را اندازه گیری نمایند. دقت اندازه گیری در این مدل ها نیز بسیار اهمیت دارد. از این رو در این فروشگاه اینترنتی می توانید انواع بسیار مناسبی از تب سنج دیجیتال را با یکدیگر مقایسه نموده و خریداری نمایید. این مدل ها قابلیت استفاده در ورودی های شرکت ها، پاساژها، اماکن مذهبی و هر مکانی که تجمع افراد در آن صورت می گیرد را دارد.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()