سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس نوع
جستجو بر اساس سازنده
بر اساس رنگ

مادر و کودک

امروزه ثابت شده است که خوردن شیر مادر برای کودکان از هر غذا و مکملی بهتر است. اما زندگی امروزه این امکان را برای همه مادران ایجاب نمی کند که بتوانند همه روز را در کنار کودک خود سپری نمایند. در ضمن شیر دادن اصولی به کودک با توجه به تجهیزاتی که ساخته شده است آسان تر شده است. این روزها مادران شیرده با کمترین تجهیزات می توانند وظیفه شیردهی به کودکان خود را انجام دهند. تجهیزاتی مانند شیردوش، شیشه شیر، بالش شیردهی و مسواک نوزاد از جمله تجهیزاتی است که باعث می شود مادران به راحتی به کودکان خود شیرمادر بدهند.

در ادامه شما را با چند مدل از جدیدترین تجهیزات مادر و کودک آشنا می کنیم.

انواع شیر دوش نوزاد

شیر دوش برای خانم هایی که فرم سینه آنها مناسب نیست و یا مادرانی که مجبور هستند ساعت طولانی کودک خود را ترک کرده و به محیط کار مراجعه نماید طراحی شده است. این مادران به کمک شیردوش دستی و برقی شیر خود را در ظرف مناسب دوشیده و به کودکان خود در فاصله زمانی مناسب می دهند.

شیردوش ها به دو دسته برقی و دستی تقسیم می شوند. هر کدام از این دستگاه ها دارای مزایا و معایبی هستند. این مادر است که با توجه به شرایط کاری و سلیقه خود باید بهترین انتخاب را داشته باشند. سعی داریم معایب و مزایا این محصولات را بیان نماییم تا

 • شیر دوش دستی

این مدل شیر دوش به شکلی طراحی شده است که مادر باید آن را روی سینه قرار داده و پمپ آن را فشار دهد. با پمپاژ شیردوش شیر از سینه خارج شده و در ظرف مخصوص ذخیره می شود.

سرعت کار با این دستگاه به قدرت دست مادر بستگی دارد. اگر مچ دست ضعیفی دارید سرعت کار شما کم بوده و شاید بعد از مدتی خسته شوید. اما وزن این دستگاه بسیار کم است و به راحتی می توانید آن را با خود حمل نمایید. برای مادرانی که کار با این دستگاه را بی آموزند استفاده از شیردوش دستی راحت تر است. چرا که سرو صدایی ندارد، وزن کمی دارد و میزان گرفتن شیر دست خود مادر است.

 • شیر دوش برقی

کار با دستگاه شیردوش برقی سرعت بیشتری دارد. این دستگاه یا به طور مستقیم به برق متصل می شود و یا دارای باتری می باشد. شما با این دستگاه می توانید به صورت همزمان شیر هر دو سینه را بدوشید. البته این دستگاه مقداری سنگین است و در زمان دوشیدن شیر سر و صدا دارد. اما هستند مدل هایی که بدون سر و صدا و با وزن کم تولید شده اند. این دستگاه برای مادرانی که مدام نیاز به دوشیدن شیر دارند بهترین انتخاب است.

شیشه شیر

شیشه شیر ها بسیار تنوع بسیار زیادی دارند. تفاوت این شیشه شیرها در نوع متریال بدنه شیشه، نوع متریال سر شیشه شیر، فرم سر شیشه شیر، فرم بدنه شیشه شیر و ابعاد آن است.

جنس بدنه شیشه شیر

انواع شیشه شیر یا از پلاستیک ساخته می شود یا از شیشه.

 • شیشه شیر شیشه ای

این مدل شیشه شیر برای مادرانی طراحی شده است که اعتقادی به استفاده از پلاستیک ندارند. عمر مفید این مدل شیشه شیر زیاد است و نیاز نیست در دوره زمانی مشخص تعویض شود. این شیشه شیر شیشه ای در صورتی نیاز به تعویض دارد که بشکند، ترک برارد و یا لب پر شود. استفاده از این مدل تنها به دلیل سنگین بودن چندان طرفداری ندارد. چرا که نگه داشتن آن برای کودکان کمی سخت است.

 • شیشه شیر پلاستیکی
 • شیشه شیر پلاستیکی کمتر پیش می آید بشکند اما خیلی زود خراب شده و نیاز به تعویض دارد. متریال استفاده شده در ساخت این شیشه شیرها متنوع است اما کارشناسان بهداشت مدل هایی که از پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن ساخته می شوند را توصیه می کنند. این مدل ها اندکی مات هستند. آنها استفاده از شیشه شیرهای پلی کربنات را به هیچ عنوان مناسب نمی دانند. این مدل ها سبک هستند فرم آنها در مدل های مختلف وجود دارد و خوش دست تر از مدل های شیشه ای می باشند. دقت کنید شیشه شیر پلاستیکی نباید در معرض گرما قرار گیرد و یا شیر و مایعات گرم در آن ریخته شود.
 • شیشه شیر پلاستیکی و شیشه ای

این مدل شیشه شیر شیشه ای است که یک لایه پلاستیک روی آن را پوشش داده است. از این رو امکان شکستن آن کمتر از مدل های دیگر است. ماندگاری بالایی دارد و سبک تر از مدل های شیشه ای می باشد. گرما از این محصول کمتر عبور می کند.

جنس سری شیشه شیر یا سرشیشه

شر شیشه مهمترین جزء ی شیشه شیر محسوب می شود. چرا که مظیفه خروج شیر را بر عهده دارد. این قسمت از دیرباز از موادی همچون سیلیکون ساخته می شود. مهمترین مساله در سرشیشه سوراخ آن است. این سوراخ نباید به قدری تنگ باشد که شیر از آن به سختی خارج شود. از طرفی سوراخ های درشت نیز ممکن است کودک را راحت طلب بار بیاورد و او دیگر علاقه ای به خوردن شیر از سینه نشان ندهد. در نوزادهای تازه متولد این ممکن است باعث خفگی کودک شود.

مدل سرشیشه

در گذشته تنها یک مدل سرشیشه وجود داشت اما امروزه سعی می شود سرشیشه ها به شکل شینه مادر نزدیک تر باشد. اما هنوز هستند مادرانی که مدل های قدیمی را ترجیح می دهند.

 • سرشیشه های قدیمی

این مدل سرشیشه سوراخ های درشتی دارد و استفاده از آن ممکن است کودک را راحت طلب بار آورده و یا باعث رشد نکردن کام و دهان کودک شود.

 • سرشیشه ضد نفخ

این مدل در قسمت های بیرونی خود سوراخ های بسیار ریزی  دارد که هوای داخل شیشه را خارج می کند. از این رو هوای اضافه وارد معده کودک نخواهد شد.

 • سرشیشه ارتودنسی

سرشیشه ارتودنسی دارای یک حباب در سر خود می باشد. این حباب در کام نوزاد قرار می گیرد و به دندان های او آسیب وارد نمی کند.

 • سرشیشه به شکل سینه مادر

از نام این مدل کاملا مشخص است که این شیشه شیر به شکل سینه مادر طراحی شده است و ویژگی های آن را دارد. ازاین رو به کام و دندان های کودک آسیبی وارد نخواهد شد. این مدل در ابعاد مختلف طراحی شده که با توجه به سن کودک می توانید بهترین مدل را انتخاب نمایید.

 • سرشیشه مخصوص نوزادان با شکاف کام

این مدل برای کودکانی که با مشکل شکاف کام و دهان به دنیا آمده اند طراحی شده است. نوک آن بلندتر از حد معمول است. و امکان کنترل ورود شیر در آنها قابل کنترل است.

فرم بدنه شیشه شیر

امروزه تلاش می شود شیشه شیرها به شکلی طراحی شوند که کمر باریکی  داشته باشند تا کودک بتواند خود شیشه شیرش را در دست بگیرد. در گذشته همه شیشه شیرها بدنه صاف داشند اما امروزه مدل های متنوعی در بازار دیده می شود.

پستونک یا پستانک

پستونک ها از دیگر وسایلی هستند که اصولا کودکان از آن استفاده می نمایند. پستانک ها نیز مدل های مختلفی دارند و هر کدام از آنها دارای ویژگی ها خاص خود هستند. در ادامه چند مدل را به شما معرفی نموده و تفاوت اصلی آنها را بیان می نماییم.

 • پستانک سیلیکون

این مدل از سیلیکون ساخته شده است. ماندگاری بالایی دارد. اصطلاحا به آن پستانک ارتودنسی نیز گفته می شود. چراکه سر آن با شکل دهان کودک همخوانی دارد و به کام و دندان های در حال رشد او آسیب نمی رساند

 • پستانک کودک یک تکه

این مدل پستانک به بدنه اصلی خود چسبیده است و امکان تعویض سری در آن وجود ندارد.

 • پستانک کودک چند تکه

این مدل از سری، صفحه نگهدارنده یا محافظ و حلقه گیرنده تشکیل شده است. زیبا تر از مدل یک تکه بوده و در اندازه مختلف ساخته می شود.

 • پستانک کودک ارتودنسی

این نوع پستانک با رم دهان، کام و فک کودکان همخوانی دارد. از این رو نک زدن طولانی مدل آن برای کودکان مشکلی ایجاد نمی کند. پیشنهاد می شود همه مدل های پستانک را به صورت ارتودنسی تهیه نمایید.

از دیگر مدل های پرکاربرد پستانک می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • پستانک مناسب نوزدان صفر تا سه ماهه
 • پستانک مناسب برای نوزدان نارس
 • پستانک مناسب برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌ کنند
 • پستانک مناسب در هنگام دندان درآوردن کودک
 • پستانک‌ های شب تاب
 • پستانک غذاخوری کودک

پد های شیر دهی

مادرانی که در بیرون از خانه مشغول به کار هستند و مادرانی که کودک خود را از شیر جدانموده اند با مشکل نشت شیر از سینه ها مواجه هستند. شیر باعث خیس شدن لباس شده و ممکن است باعث جلب توجه شود. از این رو استفاده از پدهای شیردهی برای این خانم ها الزامی می باشد. پدهای شیردهی مدل های مختلفی دارند که استفاده از هر کدام دارای ویژگی های خاصی می باشد.

 • پدهای یک‌بار مصرف

این مدل پد در ضخامت های مختلف در بازار موجود هستند. در صورتی که امکان شستشو پد برای شما مقدور نیست بهتر است از این مدل استفاده کنید.

 • پدهای چندبار مصرف

این پدها بسیار مقرون به صرفه هستند. با هر مصرف آن می توانید آن را شستشو داده و مجدد استفاده نمود.

 • پدهای سیلیکونی

پدهای سیلیکونی بسیار نرم بوده اما قابلیت جذب شیر را ندارد. این مدل تنها به سینه چسبیده و از خروج شیر پیشگیری می کند. این  پدها برای مهمانی و استخر گزینه مناسبی هستند.

 • پدهای هیدروژِل

زمانی که شیر به صورت کامل از سینه ها خارج نشود باعث التهاب و درد در سینه می شوند. پد شیردهی هیدروژل نه قابلیت جذب شیر و نه قابلیت جلوگیری از خروج شیر را دارند. تنها کاری که این پدها انجام می دهند تسکین درد و التهاب سینه است.

بالش های شیردهی

نحوه قرار گرفتن کودک روی دست ها در زمان شیردهی بسیار مهم است. کودکان باید سر خود را روی محل نرمی مانند دست مادر قرار داده و شیر بخورند. اما در طولانی مدت دست مادر خسته شده و نمی تواند سر کودک را در موقعیت مناسب قرار دهد. بالشت شیردهی این امکان را فراهم می کند که مادر بدون اذیت شدن به کودک خود شیر دهد.

بالش های بارداری

بالش های بارداری وسیله های مناسبی هستند که خوابیدن در دوران بارداری را برای شما آسان می نماید. بزرگ شدن شکم امکان قرار دادن آن روی زمین را مشکل می کند. در ضمن خانم ها باردار بهتر است بین پاهای خود بالشتی قرار دهند تا راحت بتوانند وزن کودک در شکم خود را تحمل نمایند. بالش های بارداری بهترین وسیله برای تمام مشکلاتی است که گفته شد.

این بالش ها مدل های بسیار متفاوتی دارند. بعضی مدل ها تنها زیر شکل قرار می گیرند. بعضی به شکل طولی هستند  و زیر سر، زیر شکم و بین زانو ها را پوشش می دهند.

فین گیر

نوزادان زمانی که سرما می خورند با مشکل تخلیه محتویات بینی مواجه هستند. فین گیر یا پوار بینی وسیله کاربردی برای خارج کردن محتوایات بینی است. تنها کافی است آن را در بینی نوزاد قرار داده و پمپ آن را فشار دهید. به این شکل کودک به راحتی می تواند نفس بکشد. فین گیرها مدل های مختلفی دارد اما کارکرد همه آنها به یک شکل است. پس با توجه به رنگ بندی اتاق نوزادتان می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مسواک نوزاد

کودکانی که به تازگی دندان ها خود را در می آورند نیز نیاز به مسواک زدن دارند. گاه شیر مادر شیرین است و باعث خراب شدن دندان های تازه روییده می شد. دادان قطره آهن به کودکان نیز باعث پوسیدگی دندان ها می شود. مسواک نوزاد وسیله ای است که به کمک آن به  راحتی می توانید سطح دندان ها را شستشو دهید. مسواک انگشتی نوزاد طرز استفاده ساده ای  دارد. آن را به یکی از انگشتان خود می پوشید و به اهستگی دندان های کودک را ماساژ می دهید. سپس مقداری آب به کودک بدهید تا دندان ها تمیز شوند.

دستمال مرطوب نوزاد

دستمال های مرطوب که برای نوزادان استفاده می شود اکثرا بدون الکل هستند. این دستمال های مرطوب برای تمیز کردن پوست صورت و دست های کودکان و نوزادان و همچنین تمیز کردن بدن آنها کاربرد دارد. برای کودکانی که شستن آنها به صورت مرتب امکان پذیر نیست استفاده از دستمال مرطوب را پیشنهاد می دهیم.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()